Teknoloji

Instagram ve Facebook, belirli bir yaşın altındaki kişilere mesaj göndermeyi yasaklıyor

Meta, Instagram ve Facebook kullanan gençlerin tanımadıkları kişilerden doğrudan mesaj almasını önlemek için yeni adımlar atıyor. Şirket, 16 yaş ve altı gençler Instagram’da takip etmedikleri kişilerden artık DM alamayacaklarını duyurdu. Bazı bölgelerde bu kısıtlamalar 18 yaşın altındaki kullanıcılar için geçerlidir.

Instagram’a kayıtlı gençler, yukarıda gösterilene benzer bir bildirim alacak ve kendilerini bu yeni güvenlik önlemi konusunda uyaracak. Örneğin 16 yaş ve altındakiler Facebook Messenger kullanıcılarıYalnızca Facebook arkadaşlarından veya kendilerine mesajı gönderen kişinin iletişim bilgilerine sahip oldukları takdirde bildirim alabilecekler.

Meta ayrıca yakın zamanda gençlerin Instagram ve Facebook Messenger’a yeni bir özellik ekleyeceğini, bu özelliğin, mesajlar şifrelenmiş olsa bile takip ettikleri veya bağlandıkları kişilerden gelen istenmeyen ve potansiyel olarak uygunsuz görselleri görmelerini önleyeceğini duyurdu. Ayrıca reşit olmayan kullanıcılar bu tür görselleri kendilerinin göndermemesi konusunda uyarılacaktır. Bu özellikle ilgili detaylı bilgi ileriki bir tarihte açıklanacak.

Ancak bu ayın başlarında ABD’nin Iowa eyaleti Başsavcısı TikTok’a dava açtı. Davanın nedeni ise TikTok’un çocuklara ve gençlere zarar vermesi. düzenli olarak müstehcen içerik görüntüler tartışma şuydu. Bu nedenle savcı, 12 yaş ve üzeri kişiler için derecelendirilen uygulamanın iOS sürümünün 17 yaş üstü uygulama olarak derecelendirilmesi gerektiğini savundu.

pazarlar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu