Haber

Erkan Baş’tan Can Atalay’a çağrı: ‘TBMM Başkanlığı bu suça ortak olmamalıdır’

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, 14 Mayıs seçimlerinde Türk Personel Partisi’nden Hatay milletvekili seçilmesine rağmen serbest bırakılmayan Gezi tutuklusu avukat Can Atalay’ın görev süresinin azaltılması için TBMM’de oturum düzenlenmesine tepki gösterdi. Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi.

TELE1’den Onur Öncü’ye konuşan Baş, “Hatay halkının iradesini ve Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan Meclis, kendi varlığını da yok sayacaktır. “Meclis Başkanlığı bu suça ortak olmamalıdır” dedi.

Baş’ın açıklaması şöyle:

“Yargıtay kararı bugün Meclis’te okunursa, Yargıtay’ın Anayasa Mahkemesi kararlarını, yani Anayasa’yı tanımadığı bir kez daha tescil edilmiş olacaktır. Ancak burada önemli bir nokta var: Bu karar Meclis kürsüsünden okunduğunda, Meclis Başkanlığı da bu hukuksuzluğa ortak olacaktır. Hatay halkının iradesini ve Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımayan Meclis, kendi varlığını da yok sayacaktır. TBMM Başkanlığı bu suça ortak olmamalıdır.

Geçen hafta Celal Adan’ın görevi sırasında okunmaması, Numan Kurtulmuş’un okutmaması ve bu girişimin Fetullah Gülen’i açıkça övmesiyle hatırladığımız Bekir Bozdağ idaresinde gerçekleştirilmesinin planlanması, O dönemde yurt dışına giden, kumpas davalarına konu olan, yargıdaki kadrolaşmanın doğrudan sorumlusu olan biri bizim için bir şeydir. Bir şeyi gösteriyor. Bazı AK Partililerin bile arkasında duramadığı bu hukuksuzluğun kendisine söylenen her şeyi yapmak zorunda olan birine yaptırıldığını da düşünebiliriz.

Burada AKP iktidarının yüzde 52’yi aldığında ne kadar hukuku çiğneyebileceğini, istediğini yapabileceğini düşündüğünü bir kez daha görüyoruz. Devletin bütün kaynaklarını ele geçirdiler, ne Anayasayı, ne de milletin iradesini tanımıyorlar diyorlar… Biz bu hukuksuzluklara alışmayacağız, normalleştirmeyeceğiz. Bu filmi daha önce izlemiştik, ne yazık ki aynı hatanın yapıldığı ve hepsinin bir süre sonra serbest bırakılıp Meclis’te görevini yaptığı örnekler vardı. Kendisine oy veren binlerce kişiyi her koşulda temsil etmeye devam edecek olan Milletvekilimiz Can Atalay mutlaka serbest kalacak ve Meclis’teki görevini yapacaktır.”

(HABER MERKEZİ)

kizilcahamam-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu