Haber

AB, Doğu Kudüs ve İsrail’de gerginliğin azaltılması çağrısında bulundu

Avrupa Birliği (AB), işgal altındaki Filistin toprakları ile İsrail’de artan gerilimin endişe verici olduğunu ve tarafların gerilimi azaltması gerektiğini belirtti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında Doğu Kudüs’teki sinagoga düzenlenen saldırıda 9 Filistinli ve 7 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. sabah. Açıklama yaptı.

Borrell, Cenin’deki olayla birlikte yıl başından bu yana Batı Şeria’da hayatını kaybeden Filistinli sayısının 30’a çıktığını belirterek, “AB, İsrail’in son terör saldırılarıyla ilgili hukuki güvenlik kaygılarını anlıyor, ancak bunların kullanılması ölüme götüren güç ancak son çare olarak kullanılmalıdır.” ifadesini kullandı.

Borrell, AB’nin işgal altındaki Filistin toprakları ve İsrail’de artan gerilimden endişe duyduğunu belirterek, tüm tarafları gerilimi azaltmak için gereken her şeyi yapmaya çağırdı.

AB Yüksek Temsilcisi, Doğu Kudüs’teki sinagog saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, bu tür “akıl dışı şiddet ve nefret eylemlerini” şiddetle kınadıklarını belirtti.

Borrell, bu tür olayların barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasının önemini vurguladığını belirterek, “Tüm tarafları provokasyonlara tepki vermemeye davet ediyoruz.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu